» Mobile Version

Co je nadýmání?

Nadýmání je porucha funkce zažívacího traktu. Má za následek zvýšený objem plynů ve střevech, což způsobuje pocit plnosti a nafouklého břicha.

Nadýmání a plynatost může postihnout každého, bez ohledu na věk, životní styl nebo zdravotní stav. I když se nejedná o vážné onemocnění, mohou postižené osoby zažít značné psychické a fyzické nepohodlí.

Co je nadýmání?

Jak se diagnostikuje nadýmání?

Nadýmání patří mezi nejběžnější obtíže, kterými lidé trpí. Nafouklé břicho není nepříjemné jenom fyzicky, ale může také způsobit významné psychické nepohodlí a stres. Lidé si začnou stále více uvědomovat svůj fyzický vzhled, což může také narušit jejich společenský život.

Nejčastěji zmiňovanými fyzickými příznaky nadýmání jsou:

kg

pocit těžkosti,

balon

pocit plnosti a nafouklého břicha,

ucisk

pocit napětí, tlaku a dokonce i bolesti,

bulgotanie

kručení v žaludku a střevech

Jak se diagnostikuje nadýmání?

Nadýmání může způsobit nejen fyzické, ale také psychické potíže.

Nadýmání může způsobit nejen fyzické, ale také psychické potíže.

Nadýmání a plynatost je často příčinou frustrace a nepohodlí, proto se obvykle nemůžeme plně soustředit na důležité záležitosti a každodenní činnosti.

Pocit plnosti a nafouklého břicha často způsobuje, že se cítíme nepříjemně ve vlastním těle. Zvětšení břicha vlivem nahromaděného plynu v zažívacím traktu může nepříznivě ovlivnit naše sebevědomí.

Nadýmání a plynatost může také způsobit společenské potíže. Nadýmání doprovázené kručením a bubláním žaludku a střev může přitahovat pozornost ostatních lidí a může vést až k vyhýbání se společenským událostem, protože se cítíme nejistí a v rozpacích.