Bílý šum | Esumisan

Bílý šum

Mladá matka se zavřenýma očima, která k sobě tiskne spící miminko.
Mladá matka se zavřenýma očima, která k sobě tiskne spící miminko.

 

Co je bílý šum pro miminka?

Téměř každý rodič se někdy setkal s problémem, jak své dítě zklidnit při snaze o jeho uložení ke spánku. Když je dítě neklidné, může to pro rodiče znamenat, že budou vzhůru celou noc. Kromě nakrmení a konejšení miminka existují ale ještě i další způsoby, které rodiče mohou využít, aby vytvořili prostředí, jež pomůže uklidnit dítě před spánkem. Osvědčeným způsobem, jak dětem usnadnit usínání, je přehrávání bílého šumu.

Bílý šum je obecné označení pro uklidňující a monotónní zvuky, jako je déšť nebo zvuk oceánu. Pokud jde o bílý šum určený pro miminka, jedná se o určitý rozsah zvuků, na které bylo děťátko zvyklé v děloze matky. Tyto zvuky si lze představit jako tlumené praskání rádia v kombinaci s tichým hučením klimatizace. Na trhu je k dispozici celá řada mobilních aplikací a přístrojů vydávajících bílý šum.

 

Pomáhá bílý šum miminkům spát?

Mnoho rodičům má vlastní zkušenost, že hluk z vysavače nebo fénu na vlasy jejich děťátko uklidňuje. Na první pohled to může vypadat legračně, avšak toto domácí řešení je vědecky podloženo. Na základě studií bylo prokázáno, že pravděpodobnost toho, že dítě usne, je při jeho zklidnění pomocí přístroje vydávajícího bílý šum více než trojnásobná.

 

Jak bílý šum děti zklidňuje?

Stejně jako je pro mnoho dospělých uklidňující zvuk deště dopadajícího na střechu nebo blízké bouřky, existují určité zvuky, které mají uklidňující účinek také na děti. Proč tomu tak je? Připomeňme si, že dítě strávilo první měsíce svého života v děloze, tedy na místě, které považujeme za klidné a tiché. Pro uši nenarozeného miminka se ale jedná o místo, které je obklopené konstantním šumem. Lze to přirovnat ke zvukům každodenního života, které bychom slyšeli jako s hlavou ponořenou ve vaně s vodou. Bílý šum zhruba napodobuje zvuky, na které je miminko navyklé z dělohy. Jeho účinek je podobný, jako kdyby na miminko někdo z rodičů delší dobu šeptal „šššššš“. Studie prokázaly, že u malého dítěte, které bylo vystaveno bílému šumu, došlo řádově během několika minut v důsledku jeho zklidnění ke zpomalení jeho tepové frekvence.

 

Jak hlasitý by bílý šum pro miminka měl být?

Je zřejmé, že v případě dětí, které špatně spí, může být bílý šum v určité míře prospěšný. Jakou by ale měl mít hlasitost? Americká pediatrická akademie doporučuje jako mezní hodnotu šumu 50 decibelů. Podle vědeckých studií se jako užitečný osvědčil šum o hlasitosti 67 decibelů.

Ikona doporučené mezní hlasitosti 67 decibelů, která se osvědčila jako užitečná u miminek, která špatně spí.
Ikona doporučené mezní hlasitosti 67 decibelů, která se osvědčila jako užitečná u miminek, která špatně spí.

 

Aplikace Usínáček

Nejsnadnějším způsobem, jak miminku bílý šum přehrávat, je využití mobilní aplikace. Mobilní aplikace Usínáček nabízí 16 různých uklidňujících zvuků hluku, přírody a hudby, které děťátku pomohou usnout. Dokonce tato aplikace nabízí možnost si nahrát a přehrávat vlastní zvuky a přidat časování podle denního rozvrhu.

 

Kdy není vhodné bílý šum pro miminko použít?

Pokud dítě ještě bílý šum neposlouchalo, je vhodné postupovat opatrně. Uši malých dětí jsou mnohem citlivější než u dospělých, takže hlasitost je bezesporu důležitým faktorem, a je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškození sluchu děťátka. Na trhu existuje řada výrobků bezpečných pro malé děti, které regulují hlasitost šumu, jenž se dítěti přehrává.

Tento způsob, jak dětem usnadnit usínání, může však také obnášet jisté nevýhody. Například pokud si dítě na bílý šum příliš zvykne, tak pak noc strávená u babičky bez této pomůcky by mohla být náročnější. Může se také stát, že bílý šum u vašeho děťátka fungovat jednoduše nebude. Déletrvající a přetrvávající pláč však může být také známkou dětské koliky. Jedná se o gastrointestinální problém, který pouhé přehrávání bílého šumu nevyřeší. Při těchto problémech by tak mohl pomoci některý volně prodejný lék, jako je například Espumisan.

 

Proč bílý šum u mého dítěte nefunguje?

Tomuto tématu se věnovala řada studií, jejichž výsledky jsou rozporné. Nicméně se zdá, že mezi nejčastěji uváděné příčiny dětské koliky patří zažívací poruchy, jako je malabsorpce sacharidů. Fermentace zbytků sacharidů vede ke zvýšenému množství oxidu uhličitého a vodíku. Bříško miminek tak může být nafouklé nebo napnuté a může se z něj ozývat kručení, spolu s výskytem plynatosti.

 

Jak lze pomoci miminku s plynatostí podáním Espumisanu®

Dětská kolika představuje u malých dětí častý problém, který jim může způsobovat značný diskomfort. Účinná látka Espumisanu, simetikon, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Simetikon je osvědčeným a účinným prostředkem proti diskomfortu u dítěte s dětskou kolikou.

Účinná složka Espumisanu, simetikon, mění elastičnost bublinek plynu zachycených v potravě v trávicím ústrojí. Když bublinky prasknou a plyn se z nich uvolní, může se snáze vstřebat střevní stěnou a odstranit pohybem střev ve formě říhnutí nebo odchodem z konečníku.

Jednorázové podání účinné látky Espumisanu společně s bílým šumem tak přinese rychlou úlevu od dlouhotrvajícího večerního pláče a následné celodenní podrážděnosti.

Espumisan® 100 mg/ml, perorální kapky, emulze

Perorální kapky obsahující 100 mg/ml simetikonu k efektivní symptomatické léčbě zažívacích obtíží způsobených plyny, jako je nadýmání a plynatost.

Balení emulze Espumisan 100
Balení emulze Espumisan 100

Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg měkké tobolky.

Espumisan®
40 mg měkké tobolky

Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

Dvě mladé ženy a mladý muž v pracovním oblečení, jak energicky kráčí městem, v popředí je balení Espumisanu Easy.

Espumisan®
Easy 125 mg granule

Inovativní forma granulí pro snadné a diskrétní řešení plynatosti na cestách bez nutnosti zapíjení vodou.

Espumisan® televizní spot

Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

Pečlivě si pročtěte návod k použití.
Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.