Nadýmání a menstruace | Espumisan

Nadýmání a menstruace

Mladá žena, kterou trápí nadýmání během menstruace, sedí skrčená na zemi a levou rukou se drží za břicho.
Mladá žena, kterou trápí nadýmání během menstruace, sedí skrčená na zemi a levou rukou se drží za břicho.

 

Co je to nadýmání během menstruace?

Menstruace pro mnoho žen znamená diskomfort v oblasti břicha, křeče a bolest. Ne všechny příznaky ale musejí souviset se samotnou menstruací. Na základě studií bylo prokázáno, že bolesti břicha, nevolnost a nadýmání se zvyšují těsně před a během menstruace. V průběhu měsíce hladiny hormonů důležitých pro menstruační cyklus různě kolísají. Stejně jako ovlivňují naše emoce, mají tyto hormony vliv i na naše zažívání. Největší vliv mají zejména hormony progesteron a estrogen, které jsou zodpovědné za vedlejší účinky jako je nadýmání, plynatost a zácpa.

 

Kdy a proč dochází k nadýmání během menstruace?

S tím, jak se v průběhu cyklu mění hladiny jednotlivých hormonů, dochází k odlučování děložní sliznice. To může vyvolávat menstruační křeče, které mohou způsobovat nadýmání, hromadění plynu nebo dokonce průjem. To vše patří mezi nepříjemné, ale zcela běžné projevy menstruačního cyklu. Ty se mohou projevit ve formě nadýmání, kdy má žena těsně před nástupem menstruace pocity nafouklého nebo těžkého břicha. Může se ale jednat rovněž o jeden z několika příznaků premenstruačního syndromu (PMS), jež se objevují 1-2 týdny před začátkem menstruace. Hormonální nerovnováha může také zpomalovat činnost trávicího ústrojí a vést tak k nadýmání, neboť je zpomalené trávení potravy.

 

Jak zabránit nadýmání během menstruace

Ikdyž je obtížné zcela zamezit nadýmání během menstruace, existují možnosti, jak jej můžeme minimalizovat. Pomoci může strava s nízkým obsahem soli se zařazením ovoce, zeleniny a bílkovin z libového masa, stejně jako vyvarování se konzumace zpracovaných potravin. Může být i nápomocné, když zvýšíme pitný režim (což je ostatně vždy dobrý nápad).

Minimalizace kofeinu, alkoholu a zpracovaných potravin také napomáhá hydrataci, čímž lze rovněž předcházet nadýmání. Dobrému zažívání dále pomůže zvýšená pohybová aktivita, která podporuje posun zachyceného plynu ve střevech. A pokud se tomu nebráníte, můžete si promluvit se svým lékařem nebo gynekologem o antikoncepčních pilulkách.

 

Ikona s jablkem a mrkví, která ilustruje stravu s nízkým obsahem soli.

Strava s nízkým obsahem soli

Ikona tenisky, která ilustruje pohybovou aktivitu.

Pohybová aktivita

Ikona láhve s vodou

Pití velkého množství vody

Ikona se skleničkou vína a šálkem kávy jako informace o tom, že vyvarování se kofeinu a alkoholu může zabránit nadýmání.

Vyvarování se konzumace kofeinu a alkoholu

Ikona konzervy jako informace o tom, že vyvarování se zpracovaným potravinám může zabránit nadýmání.

Vyvarování se konzumace zpracovaných potravin

 

Co pomáhá proti nadýmání a plynatosti?

Tvorba plynů a jejich odchod jsou zcela normální. Člověk denně v průměru vyloučí 500–1 500 ml plynu, s průměrnou frekvencí odchodů 14x za den. Ovšem jejich objem a četnost se mezi jednotlivci značně liší. Nadměrné nadýmání a plynatost mohou vzniknout z nejrůznějších příčin.

Jemné masírování břicha krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit plyn, který je v něm zachycený.

Pohybová aktivita, jako je například procházka kolem bytového bloku, může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu. Pravidelné cvičení rovněž pomáhá při nadýmání a bolestech během menstruace.

Účinná látka Espumisanu, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jedna dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je nadýmání a plynatost. Účinná látka, simetikon, mění povrchové napětí bublinek plynu zachycených v trávicím ústrojí a uvolňuje tak plyn, který může být následně vstřebán nebo vyloučen, což pomáhá zklidnit žaludek a zmírnit další příznaky způsobené nadýmáním, jako jsou pocity trapnosti a stres z nekontrolovaného úniku plynu.

 

Espumisan® – rychlá úleva od nadýmání!*

Nadýmání a plynatost jsou normální. Bez ohledu na to, jak moc se snažíte předcházet nepříjemným příznakům, jakmile se dostaví menstruace a začnou známé křeče, nelze toho již moc udělat. Přidáme-li k tomu stresující práci a zároveň snahu skloubit koníčky, rodinný život a společenské aktivity, to vše může vést ke stresu. Naše trávicí ústrojí, zpomalené působením hormonů a dalšími zdroji stresu, nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, jež se mohou hromadit v trávicím ústrojí a způsobovat tak pocit plnosti a nafouknutí. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu i samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.

Simetikon, účinná látka Espumisanu, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je nadýmání a plynatost.

Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v trávicím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou, a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.

*Klinické studie byly provedeny s účinnou látkou simetikonu.

Espumisan® Easy 125 mg granule

Espumisan granule obsahující 125 mg simetikonu pro efektivní symptomatickou léčbu příznaků způsobených v důsledku nadměrného hromadění plynů v zažívacím traktu.

Balení Espumisanu Easy 125 mg granule
Balení Espumisanu Easy 125 mg granule

Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg tobolky

Espumisan® 40 mg měkké tobolky

Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

Na pozadí je spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu.

Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze

Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.

Espumisan® televizní spot

Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

Pečlivě si pročtěte návod k použití.
Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.