Nadýmání a léto | Espumisan

Nadýmání a léto

Rodiče běží přes pole se svými dvěma dětmi a jedno z nich právě zhoupli nahoru.
Rodiče běží přes pole se svými dvěma dětmi a jedno z nich právě zhoupli nahoru.

 

Proč je nadýmání v létě více obtěžující?

Léto je pro mnoho lidí nejoblíbenější částí roku: dlouhé hodiny slunečního svitu, možnost nosit oblíbené šaty nebo dlouhé pozdní večeře s přáteli za teplých letních večerů. Ale po pár drincích, sladkém občerstvení a horku ve městě můžete mít pocit, že vaše zažívání nefunguje tak, jak má. Nejteplejší část roku je pro mnoho lidí také dobou cestování do cizích zemí. Ochutnávání místní kuchyně tak může vést k podráždění trávicího systému. Proto mnoho lidí v letních měsících trápí pocit nadýmání.

Nadýmání a plynatost patří během návštěvy lékaře mezi nejčastěji uváděné příznaky postihující trávicí trakt. Tento problém ale často tajíme, protože se stydíme, eventuelně jej ignorujeme, protože pacienti ani lékaři nepovažují nadýmání za skutečný problém. Ve skutečnosti ale mnoho pacientů v důsledku nadýmání a plynatosti trpí bolestmi a společenským diskomfortem. Mohou se cítit nepříjemně v přiléhavých letních šatech a kvůli nepříjemným pocitům v břiše si nemohou užívat čas strávený s přáteli.

 

Co způsobuje nadýmání v létě?

Lidský trávicí systém je stejně tak skvělý jako citlivý. Ochutnávání nových jídel, s nimiž se náš žaludek dosud nesetkal, ať už se jedná o sladkosti, příliš mnoho alkoholu nebo sycené nápoje, to vše může vést k podráždění žaludku. Stejně jako by nové palivo znamenalo problém pro automobil, také náš organismus zvyklý na dosavadní stravu je citlivý na jakékoliv změny, které v ní provedeme.

Zažívací potíže se mohou projevit během různých fází trávení. Problémy mohou nastat v důsledku spolykání nadměrného množství vzduchu, když člověk jí příliš rychle nebo kvůli nadměrné produkci plynů v nižších částech zažívacího ústrojí. Potíže v trávicím ústrojí se zejména v případě nadýmání často objevují po konzumaci jídla určité velikosti nebo složení. Bolest břicha a pocity nafouklého břicha mohou často souviset se stresem, nesprávným trávením, hormonální nerovnováhou, spolykáním vzduchu při jídle nebo v důsledku užívání některých léků.

Léto představuje úžasný čas, kdy si můžeme užívat života s přáteli, rodinou a kolegy. Pro mnoho lidí se ale také jedná o období, kdy se potýkají s břišními obtížemi.

Ikona dortíku, která ilustruje velké množství cukru v našich jídlech.

Příliš mnoho cukru

Ikona se skleničkou a lahví vína, která ilustruje vysokou spotřebu alkoholu.

Příliš mnoho alkoholu

Ikona syceného nápoje jako potraviny, která způsobuje plynatost a nadýmání.

Sycené nápoje

Ikona mraků s bleskem, která ilustruje stres.

Stres

Ikona hormonální nerovnováhy

Hormonální nerovnováha

Ikona léku

Některé léky

 

Jak zmírnit nadýmání břicha v létě?

Pokud vás během letních měsíců trápí nafouklé břicho, cítíte se nepohodlně ve svých šatech nebo během společenských akcí, existuje pár věcí, které můžete udělat.

Volně prodejné léky
Rychlou úlevu vám mohou přinést některé volně prodejné léky dostupné v lékárnách. Přípravky jako Espumisan obsahují účinnou látku, která usnadňuje transport plynů. Pokud víte, že máte sklony k nadýmání, určitě je vhodné si takový lék zakoupit, a mít ho tak vždy po ruce.

Pohybová aktivita
Na základě studií bylo prokázáno, že lehká pohybová aktivita může zlepšovat odstraňování plynů ze střev. Například procházka kolem bytového bloku může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu. Pravidelné cvičení také prokazatelně pomáhá při nadýmání a bolesti během menstruace. Z hlediska pravidelného transportu plynů v těle může také působit rušivě nevhodné držení těla a poloha vleže.

Jemné masírování břicha krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit plyn, který je v něm zachycený.

 

Jak zabránit nadýmání v létě

Vzhledem k tomu, že řada problémů je převážně způsobena moderním stylem života, existuje mnoho způsobů, jak zmírnit problémy s nadýmáním. Když budete věnovat pozornost svým zvykům a návykům, pomůže vám to identifikovat příčiny nadýmání, které lze následně odstranit.

  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.
  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.

  Zjistěte, které potraviny a situace u vás způsobují nadýmání, a vyvarujte se jim
  Trpíte nadýmáním po určitých potravinách nebo po určitém jídle? Reagujete na určité situace, například v období se zvýšeným stresem? Nebo vás trápí nadýmání, když přichází menstruace?

  Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy drží v ruce vysokou sklenici a brčkem z ní popíjí sycený nápoj.
  Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy drží v ruce vysokou sklenici a brčkem z ní popíjí sycený nápoj.

  Vyvarujte se potravinám, které způsobují nadýmání.
  O alkoholu, cigaretách a sycených nápojích je známo, že způsobují nadýmání a plynatost. Jejich vyřazení z jídelníčku tak může být prvním krokem k tomu, abychom se cítili lépe.

  Ruka ženy, která si odsypává lék z lahvičky na levou dlaň
  Ruka ženy, která si odsypává lék z lahvičky na levou dlaň

  Volně prodejné léky
  Rychlou úlevu vám mohou přinést některé volně prodejné léky dostupné v lékárnách. Přípravky jako Espumisan obsahují účinnou látku, která usnadňuje transport plynů.

  Žena a muž klečí na jednom koleni u obrubníku, zavazují si boty na běhání a přitom se na sebe dívají.
  Žena a muž klečí na jednom koleni u obrubníku, zavazují si boty na běhání a přitom se na sebe dívají.

  Pohybová aktivita
  Na základě studií bylo prokázáno, že lehká pohybová aktivita může zlepšovat odstraňování plynů ze střev. Například procházka kolem bytového bloku může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu. Pravidelné cvičení také prokazatelně pomáhá při nadýmání a bolesti během menstruace. Z hlediska pravidelného transportu plynů v těle může také působit rušivě nevhodné držení těla a poloha vleže.

   

  Espumisan® – rychlá úleva od nadýmání!*

  Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný. Stresující práce a zároveň snaha o zvládání koníčků, rodinného života a sociálních aktivit může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše zažívací ústrojí nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, jež se mohou hromadit v trávicím ústrojí a způsobovat tak pocit plnosti a nafouknutí. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu i samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je plynatost a nafouklé břicho.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v zažívacím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.

   

  *Klinické studie byly provedeny s účinnou látkou simetikonu.

  Espumisan® Easy 125 mg granule

  Espumisan granule obsahující 125 mg simetikonu pro efektivní symptomatickou léčbu příznaků způsobených v důsledku nadměrného hromadění plynů v zažívacím traktu.

  Balení Espumisanu Easy 125 mg granule
  Balení Espumisanu Easy 125 mg granule

  Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

  Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg tobolky

  Espumisan® 40 mg měkké tobolky

  Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

  Na pozadí je spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu.

  Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze

  Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.

  Espumisan® televizní spot

  Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

  Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
  Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte návod k použití.
  Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.