Nadýmání a léky | Espumisan

Nadýmání a léky

Žena podává lék muži v důchodovém věku, který drží sklenici vody.
Žena podává lék muži v důchodovém věku, který drží sklenici vody.

 

Mohou léky způsobit nadýmání?

Nadýmání a plynatost patří během návštěvy lékaře mezi nejčastěji uváděné příznaky postihující trávicí trakt. Tento problém ale často tajíme, protože se stydíme, eventuelně jej ignorujeme, protože pacienti ani lékaři nepovažují nadýmání za skutečný problém. Ve skutečnosti ale mnoho pacientů v důsledku nadýmání a plynatosti trpí bolestmi a společenským diskomfortem.

Mezi typické příčiny nadýmání a plynatosti patří nezdravé stravovací návyky, stres, citlivost na potraviny a hormonální nerovnováha. V těchto případech může vyřazení určitých potravin ze stravy nebo změna návyků přinést trvalou úlevu.

Někdy pacienti trpí nadýmáním jednoduše proto, že jedním z vedlejších účinků některého z jejich léků, je právě nadýmání.

V určitých případech může pacienty trápit nadýmání jako vedlejší účinek léku, který musí užívat. Podrobnější informace o vedlejších účincích lze nalézt v příbalovém letáku, případně je vhodné se poradit s lékařem.

 

Jaké léky způsobují nadýmání a proč?

Ve studiích bylo zjištěno, že účastníci hlásili zažívací potíže po konzumaci určitých potravin nebo po užití určitých léků. Mezi tyto léky patří přípravky pro léčbu zácpy (laxativa), diabetu (akarbóza) a lék, který pomáhá pacientům s obezitou (orlistat).

Mezi další léky, o nichž je známo, že často způsobují zažívací potíže, patří nesteroidní antiflogistika (jako ibuprofen) a dále některá antibiotika.

Antikoncepční přípravky, jako je antikoncepční pilulka, mění hormonální rovnováhu, což způsobuje nadýmání. Právě mnoho žen po nasazení hormonální antikoncepce uvádělo problémy s nadýmáním.

Ruka člověka, který si odsypává lék z lahvičky na pravou dlaň.
Ruka člověka, který si odsypává lék z lahvičky na pravou dlaň.

 

Kdy je potřeba navštívit lékaře?

Hledání příčin nadýmání může trvat poměrně dlouho a může se jednat o dlouhý a frustrující proces pokus-omyl, kdy člověk zkouší eliminovat z každodenního života určité potraviny a návyky. Máte-li dojem, že u vás určitý lék způsobuje nadýmání, je vhodné se poradit s lékařem, který vám jej předepsal. Mohou existovat způsoby, jak nadýmání léčit nebo dokonce možnost užívat jiný lék s méně vedlejšími účinky.

 

Jak odstranit nadýmání způsobené léky?

Vzhledem k tomu, že řada problémů je převážně způsobena moderním stylem života, existuje mnoho způsobů, jak zmírnit problémy s nadýmáním. Když budete věnovat pozornost svým zvykům a návykům, pomůže vám to identifikovat příčiny nadýmání, které lze následně odstranit.

  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.
  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.

  Zjistěte, které potraviny a situace u vás způsobují nadýmání, a vyvarujte se jim
  Trpíte nadýmáním po určitých potravinách nebo po určitém jídle? Reagujete na určité situace, například v období se zvýšeným stresem? Nebo vás trápí nadýmání, když přichází menstruace?

  Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy drží v ruce vysokou sklenici a brčkem z ní popíjí sycený nápoj.
  Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy drží v ruce vysokou sklenici a brčkem z ní popíjí sycený nápoj.

  Vyvarujte se potravinám, které podporují nadýmání.
  O alkoholu, cigaretách a sycených nápojích je známo, že způsobují nadýmání a plynatost. Jejich vyřazení z jídelníčku tak může být prvním krokem k tomu, abychom se cítili lépe.

  Ruka ženy, která si odsypává lék z lahvičky na levou dlaň
  Ruka ženy, která si odsypává lék z lahvičky na levou dlaň

  Volně prodejné léky
  Rychlou úlevu mohou přinést léky, které jsou volně dostupné v lékárnách. Přípravky jako Espumisan obsahují účinnou látku, která usnadňuje transport plynů.

  Žena a muž klečí na jednom koleni u obrubníku, zavazují si boty na běhání a přitom se na sebe dívají.
  Žena a muž klečí na jednom koleni u obrubníku, zavazují si boty na běhání a přitom se na sebe dívají.

  Na základě studií bylo prokázáno, že lehká pohybová aktivita může zlepšovat odstraňování plynů ze střev. Například procházka kolem bytového bloku může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu. Pravidelné cvičení také prokazatelně pomáhá při nadýmání a bolesti během menstruace. Z hlediska pravidelného transportu plynů v těle může také působit rušivě nevhodné držení těla a poloha vleže.

  Trup a ruce, které jemně masírují břicho.
  Trup a ruce, které jemně masírují břicho.

  Jemné masírování břicha
  krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit plyn, který je v něm zachycený.

  Ruka ženy, která z balení vymačkává antikoncepční pilulku.
  Ruka ženy, která z balení vymačkává antikoncepční pilulku.

  Na základě studií bylo prokázáno, že antikoncepční pilulky mohou zlepšit nadýmání žaludku. Jiné ženy však uvádějí opačný efekt. Účinek pilulky se tak může u jednotlivých žen lišit.

   

  Espumisan® – rychlá úleva od nadýmání!*

  Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný. Stresující práce a zároveň snaha o zvládání koníčků, rodinného života a sociálních aktivit může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše zažívací ústrojí nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, jež se mohou hromadit v trávicím ústrojí a způsobovat tak pocit plnosti a nafouknutí. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu i samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je plynatost a nafouklé břicho.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v zažívacím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.

   

  *Klinické studie byly provedeny s účinnou látkou simetikonu.

  Espumisan® 40 mg měkké tobolky

  Měkké tobolky obsahující 40 mg simetikonu k efektivní symptomatické léčbě zažívacích potíží v důsledku plynatosti.

  Balení Espumisanu 40 mg tobolky
  Balení Espumisanu 40 mg tobolky

  Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

  Dvě balení Espumisanu 100 mg/ml perorální kapky, emulze v různých velikostech v popředí, za větším balením je obrázek lva. Na pozadí je spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu.

  Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze

  Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.

  Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg tobolky.

  Espumisan® 40 mg tobolky

  Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

  Dvě mladé ženy a mladý muž v pracovním oblečení, jak energicky kráčí městem, v popředí je balení Espumisanu Easy.

  Espumisan® Easy 125 mg granule

  Inovativní forma granulí pro snadné a diskrétní řešení plynatosti na cestách bez nutnosti zapíjení vodou.

  Espumisan® televizní spot

  Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

  Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
  Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte návod k použití.
  Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.