Nadýmání a cestování | Espumisan

Nadýmání a cestování

Snímek turistky v ulicích Bangkoku zezadu, turistka má na zádech batoh a na hlavě má slaměný klobouk.
Snímek turistky v ulicích Bangkoku zezadu, turistka má na zádech batoh a na hlavě má slaměný klobouk.

 

Pro mě trápí nadýmání na dovolené?

Pokud trpíte nadýmáním, dobrou zprávou je, že v tom nejste sami. Nadýmání trápí muže i ženy. S nadýmáním a plynatostí se v životě setká téměř každý z nás. Náš organismus je úžasný systém, který dokáže přeměnit potravu na energii. A pokud jste na dovolené, tento zdroj energie pro vaše tělo se přirozeně mění. V zemích, jako je Thajsko, jíte chutná, avšak výrazně kořeněná jídla, na která není vaše tělo zvyklé. Také špatné hygienické standardy v zahraničních restauracích mohou ovlivnit náš trávicí systém.

Nemusíte však jezdit příliš daleko, abyste se při cestování potýkali s nadýmáním. Ke změně stravovacích návyků vás může zlákat i dovolená s přáteli vzdálená pouhou hodinu cesty od domova. Vy a vaši přátelé si můžete dopřát více občerstvení, alkoholu a tučných jídel. Konec konců, jste přece na dovolené! Může se však stát, že váš žaludek nebude schopen držet krok a odmění se vám nadýmáním a plynatostí. U některých lidí to může způsobit nejen fyzické příznaky, ale také trapné okamžiky a rozpaky ve společnosti.

 

Co způsobuje nadýmání při cestování?

Lidský trávicí systém je stejně tak skvělý jako citlivý. Ochutnávání nových jídel, s nimiž se náš žaludek dosud nesetkal, ať už doma nebo na dovolené v cizích zemích, rovněž může vést k podráždění žaludku. Stejně jako by nové palivo znamenalo problém pro automobil, také náš organismus zvyklý na dosavadní stravu je citlivý na jakékoliv změny, které v ní provedeme.

Tvorba plynů je podmíněna různými faktory, například množstvím nevstřebané potravy, která podléhá kvašení působením bakterií, a na celkovém složení a distribuci střevní mikroflóry. Zařazení nových potravin a nápojů do vašeho jídelníčku na dovolené může způsobit nerovnováhu. Ćást nestrávené potraviny v žaludku a ve střevech tak představují vynikající prostředí, v němž mohou růst bakterie, které produkují plyny, jež zůstávají zachycené v trávicím ústrojí.

Doba strávená na dovolené je příležitostí k relaxaci a regeneraci, mnoho lidí ale dává přednost vzrušujícím a novým zážitkům. Ale i pár hektických dnů strávených navštěvováním starobylých chrámů v Asii v horkém počasí může znamenat stres pro organismus, a tím ovlivnit vaše zažívání.

Světlovlasá žena v letním bílém topu a se slunečními brýlemi u stánku s jídlem
Světlovlasá žena v letním bílém topu a se slunečními brýlemi u stánku s jídlem

 

Jaké jsou typické zažívací potíže na dovolené?

Mnoho lidí, kteří tráví dovolenou v daleké zemi, plánuje své dny podle přestávek na toaletu kvůli obavám z možné nehody. Pokud vám to zní povědomě, vězte, že v tom zdaleka nejste sami. Zažívací potíže na dovolené se mohou projevovat mnoha různými způsoby:

Bolest břicha
Mnoho zažívacích potíží se projevuje bolestí břicha. To zahrnuje křeče, tupou bolest nebo pocit nafouknutí.

Průjem
Průjem v zásadě představuje jakoukoliv změnu obvyklé střevní činnosti, která může obnášet zvýšenou četnost odchodu stolice a její zvětšený objem nebo zvýšený obsah tekutiny ve stolici. Stolice se stává řidší při sníženém vstřebávání tekutin nebo při zvýšeném vylučování tekutin do střev. Akutní průjem obvykle trvá méně než 2–3 týdny a většinou bývá způsoben bakteriemi.

Reflux a pálení žáhy
Někdy se stává, že se žaludeční kyseliny mohou vrátit zpět do krku, což může způsobit kyselou chuť v ústech. Tento stav se někdy také projevuje pálením v horní části těla a v oblasti srdce.

Tvorba plynů a nadýmání
Podle statistických údajů trpí nadýmáním 30 % celkové populace. Tento stav doprovází pocity plnosti a bolesti břicha. Produkce plynů v trávicím ústrojí obvykle závisí na množství nevstřebané potravy, která podléhá bakteriálnímu kvašení, a celkovém složení a distribuci střevní flóry.

 

Jak zmírnit nadýmání břicha na cestách?

Pokud vás začne během dovolené trápit bolestivě nafouklé břicho, existuje pár věcí, které můžete udělat.

Volně prodejné léky
Rychlou úlevu vám mohou přinést některé volně prodejné léky dostupné v lékárnách. Přípravky jako Espumisan obsahují účinnou látku, která usnadňuje transport plynů. Tyto léky je vhodné si zakoupit předem a mít je tak vždy po ruce na cestách.

Pohybová aktivita
Na základě studií bylo prokázáno, že lehká pohybová aktivita může zlepšovat odstraňování plynů ze střev. Například procházka kolem bytového bloku může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu. Pravidelné cvičení také prokazatelně pomáhá při nadýmání a bolesti během menstruace. Z hlediska pravidelného transportu plynů v těle může také působit rušivě nevhodné držení těla a poloha vleže.

Jemné masírování břicha krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit plyn, který je v něm zachycený.

Pokud nadýmání a zažívací potíže přetrvávají, je vždy vhodné navštívit místního lékaře, aby se vyloučil nějaký závažný problém. Lékaři v dané oblasti obvykle mají bohaté zkušenosti s těmito zažívacími potížemi.

 

Jak zabránit nadýmání při cestování?

Zažívací potíže se mohou projevit během různých fází trávení. Problémy mohou nastat v důsledku spolykání nadměrného množství vzduchu, když člověk jí příliš rychle nebo kvůli nadměrné produkci plynů v nižších částech zažívacího ústrojí. Vzhledem k tomu, že nadýmání na dovolené bývá převážně způsobeno trávením nevhodných potravin, existuje pár věcí, které můžete udělat, abyste nadýmání zabránili. Věnování pozornosti svým zvykům a návykům vám pomůže nalézt příčiny nadýmání, abyste si mohli dovolenou co nejlépe užít.

  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.
  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.

  Zjistěte, které potraviny a situace u vás způsobují nadýmání, a vyvarujte se jim
  Trpíte nadýmáním po určitých potravinách nebo po určitém jídle? Reagujete na určité situace, například v období se zvýšeným stresem?

  Světlovlasá žena si připravuje smoothie z ananasu a dalšího ovoce.
  Světlovlasá žena si připravuje smoothie z ananasu a dalšího ovoce.

  Držte se jednoduché stravy
  Pokud vás již trápí nepříjemné pocity v oblasti břicha, mohlo by být vhodné se pár dní držet jednoduchých potravin, jako je rýže se zeleninou. Když se vyvarujete konzumaci masa a omáček, může žaludek dostat oddychový čas a snáze se přizpůsobit novým jídlům.

  Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy drží v ruce vysokou sklenici a brčkem z ní popíjí sycený nápoj.
  Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy drží v ruce vysokou sklenici a brčkem z ní popíjí sycený nápoj.

  Vyvarujte se potravin, které podporují nadýmání.
  O alkoholu, cigaretách a sycených nápojích je známo, že způsobují nadýmání a plynatost. Jejich vyřazení z jídelníčku tak může být prvním krokem k tomu, abychom se cítili lépe.

  Ruka ženy, která si odsypává lék z lahvičky na levou dlaň
  Ruka ženy, která si odsypává lék z lahvičky na levou dlaň

  Volně prodejné léky
  Rychlou úlevu vám mohou přinést některé volně prodejné léky dostupné v lékárnách. Přípravky jako Espumisan obsahují účinnou látku, která usnadňuje transport plynů.

  Žena a muž klečí na jednom koleni u obrubníku, zavazují si boty na běhání a přitom se na sebe dívají.
  Žena a muž klečí na jednom koleni u obrubníku, zavazují si boty na běhání a přitom se na sebe dívají.

  Na základě studií bylo prokázáno, že lehká pohybová aktivita může zlepšovat odstraňování plynů ze střev. Například procházka kolem bytového bloku může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu. Pravidelné cvičení také prokazatelně pomáhá při nadýmání a bolesti během menstruace. Z hlediska pravidelného transportu plynů v těle může také působit rušivě nevhodné držení těla a poloha vleže.

   

  Espumisan® – rychlá úleva od nadýmání!*

  Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný. Stresující práce a zároveň snaha o zvládání koníčků, rodinného života a sociálních aktivit může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše zažívací ústrojí nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, jež se mohou hromadit v trávicím ústrojí a způsobovat tak pocit plnosti a nafouknutí. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu i samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je plynatost a nafouklé břicho.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v zažívacím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.

   

  *Klinické studie byly provedeny s účinnou látkou simetikonu.

  Espumisan® Easy 125 mg granule

  Espumisan granule obsahující 125 mg simetikonu pro efektivní symptomatickou léčbu příznaků způsobených v důsledku nadměrného hromadění plynů v zažívacím traktu.

  Balení Espumisanu Easy 125 mg granule
  Balení Espumisanu Easy 125 mg granule

  Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

  Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg tobolky

  Espumisan® 40 mg měkké tobolky

  Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

  Na pozadí je spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu.

  Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze

  Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.

  Espumisan® televizní spot

  Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

  Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
  Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte návod k použití.
  Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.