Nadýmání a jiné zdravotní potíže | Espumisan

Nadýmání a jiné zdravotní potíže

Mladý muž, který sedí v kavárně u okna a drží se za břicho, v obličeji má výraz bolesti – sklenička od nápoje před ním je prázdná.
Mladý muž, který sedí v kavárně u okna a drží se za břicho, v obličeji má výraz bolesti – sklenička od nápoje před ním je prázdná.

 

Co je gastritida?

Gastritida je zánět žaludeční sliznice. Může vzniknout z mnoha různých příčin a objevit se poměrně náhle, stejně rychle může ale také odeznít. Mezi typické příznaky patří bolest v oblasti hrudníku a břicha, zvracení, které může být s příměsí krve, a nadýmání. Zůstane-li chronická gastritida delší dobu bez povšimnutí, může to vést k dalším zdravotním problémům.

 

Co je enterokolitida?

Enterokolitida je další onemocnění, které postihuje zažívací ústrojí. Podobně jako u gastritidy, i v případě enterokolitidy dochází k zánětu stěny a výstelky tenkého a tlustého střeva, což bývá spojeno s řadou příznaků, jako je horečka, otok v oblasti břicha, nevolnost a zažívací potíže. Dětský zažívací systém není ještě plně vyvinutý, a proto je náchylnější k bakteriálním infekcím, což může být značnou komplikací.

V jiných případech může u dospělých daný problém vzniknout v důsledku infekcí nebo jako reakce na silná antibiotika, která narušují přirozenou střevní mikroflóru, což může vést k střevní dysmikrobii s možností rozvoje střevní infekce.  Antibiotika totiž hubí mimo jiné i užitečné druhy bakterií v tlustém střevě, a poskytnou tak prostor pro jiné patogenní bakterie, díky čemuž se zde mohou usídlit, rozšířit a vyvolat tak infekci.

Mladá žena sedí v tureckém sedu na pohovce, má ohnutá záda a pravou rukou si podpírá čelo. Je přikrytá přikrývkou.
Mladá žena sedí v tureckém sedu na pohovce, má ohnutá záda a pravou rukou si podpírá čelo. Je přikrytá přikrývkou.

 

Kdy se gastritida a enterokolitida vyskytují?

Gastritida může být způsobená užíváním některých léků na bolest (jako jsou např. léky s účinnou látkou ibuprofen), operačním výkonem na žaludku nebo radioterapií. Toto onemocnění mohou zhoršovat i jiné stávající zdravotní problémy, jako je celiakie nebo jiné potravinové alergie, ačkoliv ty nejsou primární příčinou gastritidy. Ke zhoršení může dále přispět i nedostatek vitamínu B12, užívání alkoholu a drog, nebo vysoká míra stresu.

Nejčastější příčinou enterokolitidy bývají bakteriální infekce. S tímto onemocněním je nejčastěji spojováná bakterie E. coli.

Během užívání antibiotik však může dojít k oslabení zažívacího traktu, neboť antibiotika hubí přirozenou střevní mikroflóru, čímž poskytují prostor pro jiné patogenní bakterie, jež jsou zodpovědné za rozvoj infekce v takto oslabeném organismu. Jak je uvedeno výše, u malých dětí může být příčinou enterokolitidy nedostatečně vyvinutý imunitní a zažívací systém, ačkoliv na tuto problematiku je potřeba dalších výzkumů.

 

Kdy je potřeba navštívit lékaře

V případě enterokolitidy bude lékař potřebovat provést různá vyšetření, včetně CT a MR vyšetření břicha, a dalších zobrazovacích metod. Je tedy velmi důležité kontaktovat zdravotnický personál. Je důležité navštívit lékaře, pokud se objeví horečka, otok břicha, průjem, zvracení, únava a celková malátnost. Rovněž se mohou vyskytnout i další příznaky jako je například krvácení z konečníku.

Pro stanovení diagnózy gastritidy je nezbytné provést kultivační vyšetření krve a stolice, aby byly identifikovány příšlušné druhy bakterií, proto je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař rovněž může nechat provést rtg snímky břicha, a ověřit tak funkci různých orgánů, například jater, slinivky, ledvin a žlučníku.

Pokud se u vás vyskytují některé z následujících příznaků, je potřeba ihned navštívit lékaře:

Ikona tepu srdce

Zrychlený srdeční tep

Ikona dítěte, které má potíže s mluvením a dýcháním.

Dušnost

Ikona potu

Pocení

Ikona teploměru

Horečka a bolest břicha

Ikona černé nebo krvavé stolice jako možného příznaku zdravotního problému

Černá nebo krvává stolice

Ikona vyjadřující zvracení s obsahem krve jako možného příznaku zdravotního problému

Zvracení s obsahem krve

Ikona člověka se závratí a pocitem na omdlení

Závrať a mdloby

 

Jak zabránit nadýmání způsobenému gastritidou nebo enterokolitidou

Ačkoliv případy gastritidy a enterokolitidy si vyžadují řadu různých léčebných postupů, které mohou vést až k chirurgickému zákroku, existuje několik dietních opatření, jimiž lze podpořit léčbu a trávení. Pro prevenci dehydratace je zásadní pít hodně tekutin a rehydratovat. Díky obsahu elektrolytů a živin jsou také přínosné potraviny s vysokým obsahem tekutin. Vzhledem k tomu, že zde hovoříme o onemocnění střev, obnova a udržování správné střevní mikroflóry je rovněž pozitivním krokem. Jogurty s živými kulturami obsahující probiotika mohou podporovat zdravou střevní mikroflóru. Dále je vhodné se vyvarovat lékům, o nichž je známo, že dráždí žaludek, a zanechat kouření a pití alkoholu – to vše zmírní zátěž kladenou na váš žaludek.

 

Jiné důvody vedoucí k nadýmání

Tvorba plynů a jejich odchod jsou zcela normální. Ovšem jejich objem a četnost se mezi jednotlivci značně liší. Nadměrné nadýmání a plynatost mohou vzniknout z nejrůznějších příčin.

  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.
  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.

  Potravinové alergie a nesnášenlivost určitých potravin mohou být příčinou nadýmání v důsledku neschopnosti určité potraviny řádně strávit.

  Člověk stojí v kuchyni a zdobí dort drobným ovocem. Na pracovní desce je několik dortíků.
  Člověk stojí v kuchyni a zdobí dort drobným ovocem. Na pracovní desce je několik dortíků.

  Příliš mnoho cukru, luštěnin, případně nadměrné množství vlákniny ve stravě může být problematické, jelikož z nestrávené potravy vznikají plyny. Častou příčinou podrážděného zažívání je také ochutnávání nových jídel během cestování do ciziny.

  Mladá žena se světlými vlasy svázanými do copu sedí u pracovního stolu a píše si na lísteček poznámku.
  Mladá žena se světlými vlasy svázanými do copu sedí u pracovního stolu a píše si na lísteček poznámku.

  Příčinou špatného zažívání může být i samotný stres. Stresující práce nebo rodinná situace mohou vést k tomu, že jíme ve shonu a příliš rychle. Spolykaný vzduch při rychlém stravování je častou příčinou nadýmání a plynatosti.

  Mladá matka k sobě tiskne plačící miminko trpící dětskou kolikou ve snaze jej utišit.
  Mladá matka k sobě tiskne plačící miminko trpící dětskou kolikou ve snaze jej utišit.

  U malých dětí se velmi často stává, že při kojení spolykají nadměrné množství vzduchu. Trpí proto často nadýmáním, které může vést k dětské kolice.

  Mladá žena, kterou trápí nadýmání během menstruace, sedí skrčená na zemi a levou rukou se drží za břicho.
  Mladá žena, kterou trápí nadýmání během menstruace, sedí skrčená na zemi a levou rukou se drží za břicho.

  Problémy s nadýmáním během menstruace uvádí mnoho žen. Hormonální nerovnováha může zpomalovat činnost zažívacího ústrojí a způsobovat tak nadýmání.

  Těhotná žena, kterou trápí nadýmání, sedí na pohovce a oči má zavřené. Její partner ji utěšuje a objímá ji.
  Těhotná žena, kterou trápí nadýmání, sedí na pohovce a oči má zavřené. Její partner ji utěšuje a objímá ji.

  Podobně jako během menstruace, se i v těhotenství může objevit problém s nadýmáním.

   

  Co pomáhá proti nadýmání a plynatosti?

  A je to tu zase: právě jste měli bohatý oběd a znovu je tu pocit plného břicha. Zde je několik tipů a způsobů, jak zmírnit symptomy nadýmání a plynatosti:

  Jemné masírování břicha krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit plyn, který je v něm zachycený.

  Pohybová aktivita, jako je například procházka kolem bytového bloku, může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu.

  Účinná látka Espumisanu, simetikon, je osvědčený a účinný prostředek proti nadýmání a plynatosti. Jedna dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je nadýmání a plynatost. Účinná látka, simetikon, mění povrchové napětí bublinek plynu zachycených v trávicím ústrojí a uvolňuje tak plyn, který může být následně vstřebán nebo vyloučen.

   

  Espumisan® – rychlá úleva od nadýmání!*

  Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný. Stresující práce a zároveň snaha skloubit koníčky, rodinný život a společenské aktivity může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše zažívací ústrojí nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, jež se mohou hromadit v trávicím ústrojí a způsobovat tak pocit plnosti a nafouknutí. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu i samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je nadýmání a plynatost.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v zažívacím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.

  *Klinické studie byly provedeny s účinnou látkou simetikonu.

  Espumisan® 100 mg/ml, perorální kapky, emulze

  Perorální kapky obsahující 100 mg/ml simetikonu k efektivní symptomatické léčbě zažívacích obtíží způsobených plyny, jako je nadýmání a plynatost.

  Balení emulze Espumisan 100
  Balení emulze Espumisan 100

  Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

  Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg tobolky

  Espumisan® 40 mg měkké tobolky

  Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

  Na pozadí je spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu.

  Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze

  Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.

  Espumisan® televizní spot

  Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

  Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
  Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte návod k použití.
  Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.