Kojenecká kolika | Espumisan

Kojenecká kolika

Spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu
Spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu

 

Co je dětská kolika?

Malé děti právě přišly do našeho světa. Neustále objevují nové věci na sobě a ve svém okolí. Ne všechny tyto objevy jsou příjemné. Jediným způsobem, jak mohou projevit nelibost, je samozřejmě pláč. Plačící miminko dokáže své rodiče zaměstnat po celý den a mohou kvůli němu být vzhůru i celou noc. Co jen to děťátko může chtít?

Pláč je normální. Mnoho rodičů zažívá u svých miminek přetrvávající pláč, u kterého se nedaří zjistit příčinu, což může pro rodinu znamenat značný stres. Dětská kolika, která je definovaná jako pláč delší než tři hodiny denně, tři dny v týdnu, je často spojena s podrážděností během dne a nejvyšší intenzity typicky dosahuje pozdě odpoledne nebo večer.

Po 3 až 4 měsících příznaky obvykle vymizí, a právě proto se tento stav označuje jako tříměsíční kolika. Celosvětově postihuje přibližně 10–30 % dětí.

 

Proč moje miminko pořád pláče?

Tomuto tématu se věnovala řada studií, jejichž výsledky jsou rozporné. Nicméně se zdá, že mezi nejčastěji uváděné příčiny dětské koliky patří zažívací poruchy, jako je malabsorpce sacharidů. Právě fermentace zbytků sacharidů vede k nárůstu množství oxidu uhličitého a vodíku. Většina rodičů tyto příznaky popisuje jako kručení v bříšku doprovázené plynatostí, což je dalším ukazatelem toho, že se problém týká zažívacího ústrojí.

Mladá matka k sobě tiskne plačící miminko trpící dětskou kolikou ve snaze jej utišit.
Mladá matka k sobě tiskne plačící miminko trpící dětskou kolikou ve snaze jej utišit.

 

Jaká je dětská kolika?

Pláč dítěte postiženého kolikou je popisován jako hlasitý, vysoký a pronikavý a může trvat hodiny. Děťátko nelze utišit ani uklidnit laskáním, krmením ani výměnou plenky. Tělíčko dítěte může být také napjaté a rovněž může docházet k flexi paží a dolních končetin. Bříško dítěte může být na dotek oteklé nebo nafouklé, patrné může být kručení a plynatost.

 

Je vhodné navštívit lékaře?

Pokud vaše děťátko často pláče neobvykle dlouho nebo bez přerušení, vždy je nejlepší navštívit lékaře. Kompletní tělesné vyšetření pomůže vyloučit jiné důvody akutního pláče miminka, jako jsou infekce nebo trauma. Dětská kolika je pozorována ve stejné míře u dětí kojených i krmených kojeneckou výživou. Nicméně na dětskou koliku může mít pozitivní efekt, jestliže matka ze stravy vyřadí kravské mléko. (Laktózová intolerance je u kojenců spíše nepravděpodobná. Avšak bílkoviny kravského mléka mohou vyvolat dětskou koliku.)

 

Jak přinést miminku úlevu od plynatosti, aby mohlo konečně usnout?

Lze uvést pár jednoduchých tipů, které by mohly pomoci: při krmení byste měli miminko držet ve vzpřímené poloze, aby spolykaný vzduch mohl unikat. Uvádí se, že utišující a nápomocný je i jemný tlak na bříško dítěte. K úlevě od dětské koliky se v široké míře používají volně prodejné léky, jako je Espumisan. Simetikon obsažený v tomto léčivém přípravku působí proti plynatosti, přitom se nevstřebává a vyznačuje se výbornou snášenlivostí.

 

Espumisan® – rychlá úleva pro utištění miminka s dětskou kolikou!*

Dětská kolika představuje u malých dětí častý problém. Přetrvávající zažívací potíže mohou miminku způsobovat značné nepohodlí, nemluvě o trýzni rodičů a bezesných nocích. Problémy se zažíváním, které děťátko ještě více zatěžují při jeho běžném stresu během poznávání okolního prostředí, představují hrozbu, které se lze vyhnout. Kromě toho se k diskomfortu v důsledku nadměrné produkce plynů v tak malém bříšku přidává i neschopnost říci, co je špatně.

Simetikon, účinná složka Espumisanu, dokáže dítěti poskytnout rychlou a spolehlivou úlevu od typických potíží, které jsou spojené s dětskou kolikou. Účinná látka, simetikon, představuje osvědčený a účinný prostředek proti nadýmání. Simetikon mění elastičnost bublinek plynu zachycených v trávicím ústrojí a způsobuje jejich účinný rozpad. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní a poté se jej lze snáze zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.

Na základě studií bylo zjištěno, že simetikon pomohl dosáhnout až u 80 % rodin významného zlepšení rodinného života.

 

*Klinické studie provedené s účinnou látkou simetikon.

Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze

Perorální kapky obsahující 100 mg simetikonu k efektivní symptomatické léčbě zažívacích obtíží způsobených plyny, jako je nadýmání a plynatost.

Dvě balení Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky v různých velikostech, na pravé straně, za větším balením, je obrázek lva.
Dvě balení Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky v různých velikostech, na pravé straně, za větším balením, je obrázek lva.

Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg měkké tobolky.

Espumisan®
40 mg měkké tobolky

Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

Dvě mladé ženy a mladý muž v pracovním oblečení, jak energicky kráčí městem, v popředí je balení Espumisanu Easy.

Espumisan®
Easy 125 mg granule

Inovativní forma granulí pro snadné a diskrétní řešení plynatosti na cestách bez nutnosti zapíjení vodou.

Espumisan® televizní spot

Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

Pečlivě si pročtěte návod k použití.
Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.