Nadýmání a stres | Espumisan

Nadýmání a stres

Mladá žena se světlými vlasy svázanými do copu sedí u pracovního stolu a píše si na lísteček poznámku.
Mladá žena se světlými vlasy svázanými do copu sedí u pracovního stolu a píše si na lísteček poznámku.

 

Může stres způsobovat nadýmání?

Žijeme v hektickém světě, který je plný výzev, jež si starší generace ani nedokázaly představit. Pokud váš organismus reaguje na stres nadýmáním, nejste v tom sami. S nadýmáním a plynatostí se v životě setká téměř každý z nás a trápí muže i ženy. Náš organismus je úžasný systém, který dokáže přeměnit potravu na energii. Pokud však při tomto procesu v trávicím ústrojí vzniká příliš mnoho plynů, způsobuje to pocit plnosti a nafouklého břicha. Co je ale příčinou tohoto problému? Může být příčinou i stres?

 

Jak stres způsobuje nadýmání?

V tomto moderním světě vedeme život plný stresu, pracujeme povečerech na projektech, po dlouhém pracovním dni jíme až pozdě večer nebo si po práci zajdeme na (ne)jednu skleničku. Občas, když si najdeme pár minut volna během hektického dne, obědváme vestoje. Nebo sníme něco nezdravého, abychom rychle doplnili velmi potřebnou energii před důležitým řízením nebo schůzkou.

Povinnosti v práci a doma mohou být zdrojem stresu a nevhodné stravování může mít negativní dopad na naše zažívání. Všichni to známe – chaotický den, kdy se jen točíme okolo dětí, rychle něco sníme mezi domácími povinnostmi a péčí o děti, nebo když dítě na čtvrthodinku usne a my máme konečně čas se trochu najíst. Plný a bohatý rodinný život má spoustu pozitiv, může ale být také dalším zdrojem stresu a nepravidelného stravování. Často věnujeme veškerou energii pro vybudování šťastného rodinného domova a zdravé zazívání není v popředí našeho zájmu. Bez ohledu na to, zda jde o muže nebo o ženu, může být nadýmání a obava z nekontrolované plynatosti významnou příčinou stresu v našem každodenním životě.

Moderní žena s velkými slunečními brýlemi a v dlouhém béžovém plášti přechází přes ulici a v pravé ruce drží mobilní telefon.
Moderní žena s velkými slunečními brýlemi a v dlouhém béžovém plášti přechází přes ulici a v pravé ruce drží mobilní telefon.

 

Stres a nadýmání

Strava je rozhodně důležitým faktorem, nicméně stres v jakékoliv podobě, ať už doma nebo na pracovišti, může přispívat k celkovému pocitu úzkosti. To může být příčinou nadýmání, což je případ až pro 30% Američanů, jak bylo zjištěno na základě mnoha vědeckých studií. Při déletrvajícím stresu má organismus tendenci reagovat na fyzické úrovni a může docházet k ovlinění nervů zažívacího ústrojí. To například může vést k syndromu dráždivého tračníku.

 

Další důvody nadýmání

Tvorba plynů a jejich odchod jsou zcela normální. Ovšem jejich objem a četnost se mezi jednotlivci značně liší. Nadměrné nadýmání a plynatost mohou vzniknout z nejrůznějších příčin.

Porozumět mechanismům nadýmání a plynatosti je komplikovaný úkol. U zdravého člověka může trávicí trakt trvale obsahovat 150–200 ml plynu. Tento objem stoupá například v důsledku polykání vzduchu nebo při konzumaci sycených nápojů. Za normálních okolností se tyto plyny vstřebávají do krevního řečiště a následně jsou odstraněny dýcháním. Nebo jsou jednoduše vylučovány konečníkem. Pokud je ale tento systém narušen, přebytečné množství plynů může být zachyceno ve formě bublinek, jež jsou zodpovědné za pocit plnosti a nafouklého břicha.

  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.
  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.

  Potravinové alergie a nesnášenlivost určitých potravin mohou být příčinou nadýmání v důsledku neschopnosti organismu strávit některou složku potraviny.

  Člověk stojí v kuchyni a zdobí dort drobným ovocem. Na pracovní desce je několik dortíků.
  Člověk stojí v kuchyni a zdobí dort drobným ovocem. Na pracovní desce je několik dortíků.

  Příliš mnoho cukru, luštěnin, nebo nadměrné množství vlákniny ve stravě může být problematické, jelikož z nestrávené potravy vznikají plyny. Častou příčinou podrážděného zažívání je také ochutnávání nových jídel během cestování do ciziny.

  Mladá žena, kterou trápí nadýmání během menstruace, sedí skrčená na zemi a levou rukou se drží za břicho.
  Mladá žena, kterou trápí nadýmání během menstruace, sedí skrčená na zemi a levou rukou se drží za břicho.

  Problémy s nadýmáním během menstruace uvádí mnoho žen. Hormonální nerovnováha může zpomalovat činnost zažívacího ústrojí a způsobovat tak nadýmání.

  Těhotná žena, kterou trápí nadýmání, sedí na pohovce a oči má zavřené. Její partner ji utěšuje a objímá ji.
  Těhotná žena, kterou trápí nadýmání, sedí na pohovce a oči má zavřené. Její partner ji utěšuje a objímá ji.

  Podobně jako během menstruace, se i v těhotenství může objevit problém s nadýmáním.

   

  Co lze udělat proti nadýmání způsobenému stresem?

  Na základě studií bylo prokázáno, že tělesná aktivita napomáhá trávení a podporuje posun zachyceného plynu. Tato rada může být dobrá pro člověka, který celé dlouhé hodiny sedí za stolem nebo který vede sedavý životní styl. Dokonce bylo potvrzeno, že i jen mírné zvýšení fyzické aktivity, které má mnoho benefitů pro vaše zdraví, navíc podporuje posun plynů trávicím ústrojím, a je tak skvělou prevencí proti nadýmání.
  Pokud víte, co vám způsobuje nadýmání, spočívá první krok v odstranění vyvolávajících příčin z vašeho běžného života

   

   

  Co pomáhá proti nadýmání a plynatosti?

  A je to tu zase: právě jste měli bohatý oběd a znovu je tu pocit plného břicha. Zde je několik tipů a způsobů, jak zmírnit symptomy nadýmání a plynatosti:

  Jemné masírování břicha krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit plyn, který je v něm zachycený.
   

  Pohybová aktivita, jako je například procházka kolem bytového bloku, může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu.

  Espumisan je osvědčeným a účinným lék proti nadýmání a plynatosti. Jedna dávka Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynu, jako je plynatost. Účinná látka, simetikon, mění povrchové napětí bublinek plynu zachycených v trávicím ústrojí a uvolňuje tak plyn, který může být následně vstřebán nebo vyloučen.

  Ikona zažívacího ústrojí, které se uklidnilo poté, kdy Espumisan s jeho účinnou látkou, simetikonem, uvolnil plyny.

  Espumisan

  Ikona tenisky, která ilustruje tělesnou aktivitu.

  Tělesná aktivita

  Ikona znázorňující trup a ruce, které jemně masírují břicho.

  Jemné masírování břicha

   

  Espumisan® – rychlá úleva od nadýmání!*

  Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný. Stresující práce a zároveň snaha skloubit koníčky, rodinný život a společenské aktivity může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše zažívací ústrojí nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, jež se mohou hromadit v trávicím ústrojí a způsobovat tak pocit plnosti a nafouknutí. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu i samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je plynatost a nafouklé břicho.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v zažívacím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.

   

  *Klinické studie byly provedeny s účinnou látkou simetikonu.

  Espumisan® Easy 125 mg granule

  Espumisan granule obsahující 125 mg simetikonu pro efektivní symptomatickou léčbu příznaků způsobených v důsledku nadměrného hromadění plynů v zažívacím traktu.

  Balení Espumisanu Easy 125 mg granule
  Balení Espumisanu Easy 125 mg granule

  Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

  Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg tobolky

  Espumisan® 40 mg měkké tobolky

  Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

  Na pozadí je spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu.

  Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze

  Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.

  Espumisan® televizní spot

  Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

  Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
  Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte návod k použití.
  Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.