Zažívání | Espumisan

Zažívání

Mladá žena si vychutnává salát a dívá se z okna
Mladá žena si vychutnává salát a dívá se z okna

 

Jak funguje zažívání?

Každá buňka v organismu potřebuje živiny k tomu, aby mohla fungovat. Trávení je proces, při kterém trávenina postupuje trávicím ústrojím a štěpí se na molekuly, které jsou dostatečně malé na to, aby se mohly vstřebat do krevního řečiště. Odtud se živiny dostávají do všech nejrůznějších buněk celého těla.

Proces trávení již začíná kousáním potravy. Zde dochází ke štěpení prvních složek působením látek, které se nazývají enzymy a které jsou obsažené ve slinách. Po polknutí se potrava posunuje do žaludku a dále do tenkého a tlustého střeva. Zde se z potravy získávají všechny užitečné živiny, které se mohou vstřebat, a posléze se využijí ve všech buňkách organismu. Vše, co zbyde, se následně vyloučí ve formě stolice.

Lidský trávicí systém je stejně tak skvělý jako citlivý. Moderní styl života však rovnováhu našeho zažívání ohrožuje v různých směrech. Hektický městský životní styl, který je charakteristiký rychle konzumovaným jídlem, stresem, nedostatečným pohybem, ale dokonce i hormonální nerovnováha – to vše může vést k zažívacím potížím.

Mezi nejčastěji uváděné gastrointestinální obtíže patří nafouklé břicho s plynatostí. Tento problém často ale tajíme kvůli studu nebo jej ignorujeme, protože pacienti ani lékaři jej nepovažují za skutečný problém. Ve skutečnosti ale kvůli nadýmání a plynatosti trpí bolestmi a sociálním diskomfortem mnoho lidí.

 

Příznaky zažívacích potíží

Pokud máte pocit, že vám nezbývá než si den plánovat s ohledem na pauzy na toaletu nebo odmítáte pozvánky na společenské akce kvůli obavám z možné nehody, nejste sami. Zažívací potíže se mohou projevovat nejrůznějšími způsoby:

Bolesti břicha
Mnoho zažívacích potíží se projevuje bolestí břicha. To zahrnuje křeče, tupou bolest nebo pocit nafouknutí.

Průjem
Průjem v zásadě představuje jakoukoliv změnu obvyklé střevní činnosti, která může obnášet zvýšenou četnost odchodu stolice a její zvětšený objem nebo zvýšený obsah tekutiny ve stolici. Stolice se stává řidší při sníženém vstřebávání tekutin nebo při zvýšeném vylučování tekutin do střeva. Akutní průjem obvykle trvá méně než 2–3 týdny a většinou bývá způsoben bakteriemi.

Reflux a pálení žáhy
Někdy se stane, že se kyselina ze žaludku uvolní směrem nahoru, do jícnu, což může způsobovat kyselou chuť v ústech. Tento stav se někdy také projevuje pálením v horní části těla a v oblasti srdce.

Tvorba plynů a nadýmání
Podle statistických údajů trpí nadýmáním 30 % celkové populace. Tento stav provází pocit plnosti břicha. Produkce plynů v trávicím ústrojí obvykle závisí na množství nevstřebané potravy, která podléhá bakteriálnímu kvašení, a celkovém složení a distribuci střevní flóry.

Ikona s lékovkou

bolest břicha

Ikona kručení ve střevech, znázorňující průjem

Průjem

Ikona kyselého žaludku, znázorňující reflux a pálení žáhy

Reflux a pálení žáhy

Ikona mraků s bleskem, která ilustruje tvorbu plynů a nadýmání

Tvorba plynů a nadýmání

 

Proč mě trápí zažívací potíže?

Zažívací potíže se mohou projevit během různých fází trávení. Problémy mohou nastat v důsledku polykání nadměrného množství vzduchu, když člověk jí příliš rychle, nebo kvůli nadměrné produkci plynů v nižších částech zažívacího ústrojí. Potíže v trávicím ústrojí se zejména v případě nadýmání často objevují po konzumaci jídla o určité velikosti nebo složení. Bolest břicha a nafouklé břicho mohou často souviset se stresem, nesprávným trávením, hormonální nerovnováhou, polykáním vzduchu při jídle nebo v důsledku užívání určitých léků.

Při procesu trávení produkují bakterie plyny. Pokud dojde k jejich zachycení v hlenu ve formě bublinek, může ke vstřebávání nebo transportu těchto plynů docházet jen obtížně. Vzniká tak pocit plnosti a nadýmání. Abychom dosáhli úlevy od nadýmání, je potřeba tyto plyny uvolnit a nechat odejít.

Bez ohledu na příčinu čelí každý člověk se zažívacími potížemi problémům a potenciálně nepříjemným situacím.

 

Léčba

Vzhledem k tomu, že řada problémů je převážně způsobena moderním stylem života, existuje mnoho způsobů, jak zmírnit problémy s nadýmáním. Při hledání příčin je užitečné věnovat pozornost vlastním zvykům a denním rutinám.

  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.
  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.

  Nalezení potravin a situací, které u vás vedou k nadýmání, a jejich vyřazení

  Trpíte nadýmáním po určité potravině nebo určitém jídle? Jsou příčinou nadýmání určité situace, například když jste ve stresu? Nebo trpíte nadýmáním, když přichází menstruace?

  Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy drží v ruce vysokou sklenici a brčkem z ní popíjí sycený nápoj
  Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy drží v ruce vysokou sklenici a brčkem z ní popíjí sycený nápoj

  Vyřazení škodlivých látek, které podporují nadýmání

  O alkoholu, cigaretách a sycených nápojích je známo, že způsobují nadýmání a plynatost. Jejich vyřazení z jídelníčku tak může být prvním krokem k tomu, abychom se cítili lépe.

   

  Ruka ženy, která si odsypává lék z lahvičky na levou dlaň
  Ruka ženy, která si odsypává lék z lahvičky na levou dlaň

  Volně prodejné léky

  Rychlou úlevu mohou přinést léky, které jsou volně dostupné v lékárnách. Přípravky jako Espumisan obsahují účinnou látku, která usnadňuje transport plynů.

   

  Žena a muž klečí na jednom koleni u obrubníku, zavazují si boty na běhání a přitom se na sebe dívají
  Žena a muž klečí na jednom koleni u obrubníku, zavazují si boty na běhání a přitom se na sebe dívají

  Pohybová aktivita

  Na základě studií bylo prokázáno, že lehká pohybová aktivita může zlepšovat odstraňování plynů ze střev. Například procházka kolem bytového bloku může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu. Z hlediska pravidelného transportu plynů v těle může také působit rušivě nevhodné držení těla a poloha vleže

  Trup a ruce, které jemně masírují břicho
  Trup a ruce, které jemně masírují břicho

  Jemné masírování břicha krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit plyn, který je zachycených ve střevech

   

  Espumisan® – rychlá úleva od nadýmání!

  Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný. Stresující práce a zároveň snaha skloubit koníčky, rodinný život a společenské aktivity může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše zažívací ústrojí však nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, které se tak hromadí ve střevech a způsobují pocit plnosti a nafouklého břicha. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu onen samotný nepříjemný pocit v žaludku a s ním související obava z nekontrolovaného odchodu plynů.

  Espumisan nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Jeho účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je plynatost.

  Espumisan v principu mění povrchové napětí bublinek plynu zachycených v trávicím ústrojí. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze odstraní říhnutím nebo odchodem z konečníku.

  Espumisan® Easy 125 mg granule

  Espumisan granule obsahující 125 mg simetikonu pro efektivní symptomatickou léčbu příznaků způsobených v důsledku nadměrného hromadění plynů v zažívacím traktu.

  Packaging of Espumisan Easy
  Packaging of Espumisan Easy

  Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

  Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg tobolky

  Espumisan® 40 mg měkké tobolky

  Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

  Na pozadí je spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu.

  Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze

  Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.

  Espumisan® televizní spot

  Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

  Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
  Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte návod k použití.
  Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.