Nadýmání a diety | Espumisan

Nadýmání a diety

Světlovlasá žena s účesem typu bob si připravuje smoothie z ananasu a dalšího ovoce.
Světlovlasá žena s účesem typu bob si připravuje smoothie z ananasu a dalšího ovoce.

 

Může držení diet a lačnění způsobovat nadýmání?

Pokud trpíte nadýmáním, dobrou zprávou je, že v tom nejste sami. Nadýmání trápí muže i ženy. S nadýmáním a plynatostí se v životě setká téměř každý z nás. Náš organismus je úžasný systém, který dokáže přeměnit potravu na energii. Pokud však při tomto procesu v trávicím ústrojí vzniká příliš mnoho plynů, způsobuje to pocit plnosti a nafouklého břicha.

Existuje celá řada diet. Všechny jsou určené k tomu, abychom se díky nim cítili lépe a zdravě. Někdy je ale jejich účinek zcela opačný. Důvodem není to, že by daná dieta byla špatná. Věc se má prostě tak, že každý člověk je jiný, a na určité potraviny reaguje různě. Takže dieta, která je vynikající pro vašeho souseda, může u vás vyvolávat nadýmání a pocit plnosti

 

Jakým způsobem vede držení diety k nadýmání?

Snažíme se dělat pro svoje tělo to, co je správné, snažíme se jíst zdravě, nepřejídat se, vyvarovat se potravinám, které bychom jíst neměli. Někdy ale nevíme, jaké potraviny to jsou. Častým problémem jsou potravinové alergie, ať už se jedná o nesnášenlivost lepku, celiakii, laktózovou intoleranci – abychom si uvedli pár příkladů. Nejsou-li tyto problémy diagnostikovány, mohou vést k velmi závažným zdravotním potížím nebo častěji k nadýmání. Důvodem je neschopnost organismu správně trávit určité typy potravin.

Někdy, když se ale snažíme vynechávat určité druhy potravin, může se naše strava stát nevyváženou. Častým problémem je příliš velké množství cukru ve stravě. S tím souvisí řada zdravotních problémů jako diabetes, které jsou časté a známé, a jejich diagnózu by měl stanovit praktický lékař. Navíc příliš velké množství cukru může také souviset s nadýmáním. Problémem může být i velké množství luštěnin nebo obecně příliš mnoho vlákniny ve stravě, jelikož z nestrávené potravy se tvoří plyny. Ochutnávání nových jídel, s nimiž se náš žaludek dosud nesetkal, ať už doma nebo na dovolené v cizích zemích, rovněž může vést k podráždění žaludku.

Když si osvojíte nové stravovací návyky, znamená to, že měníte i svůj zdroj energie pro organismu. Stejně jako by nové palivo znamenalo problém pro automobil, také náš organismus zvyklý na dosavadní stravu je citlivý na jakékoliv změny v jídelníčku. Ať už nové poměry mezi jednotlivými skupinami potravin nebo zařazení více obtížně stravitelných složek potravy do našeho jídelníčku, jako jsou celozrnné produkty, vláknina nebo luštěniny, může vést k nadměrné tvorbě plynů.

Ikona pšenice a lískového ořechu jako příkladů potravinové alergie

Potravinové alergie

Ikona dortíku, která ilustruje velké množství cukru v jídle.

Příliš mnoho cukru

Ikona měření hladiny glukózy v krvi při léčbě diabetu

Diabetes

Ikona hrášku jako příkladu zeleniny s nadměrným množstvím vlákniny

Luštěniny a nadměrné množství vlákniny

 

Jiné důvody nadýmání

Tvorba plynů a jejich odchod jsou zcela normální. Člověk denně v průměru vyloučí 500–1 500 ml plynu, s průměrnou frekvencí odchodů 14x za den. Ovšem jejich objem a četnost se mezi jednotlivci značně liší. Nadměrné nadýmání a plynatost mohou vzniknout z nejrůznějších příčin.

Porozumět mechanismům nadýmání a plynatosti je komplikovaný úkol. U zdravého člověka může trávicí trakt trvale obsahovat 150–200 ml plynu. Tento objem stoupá například v důsledku polykání vzduchu nebo při konzumaci sycených nápojů. Za normálních okolností se tyto plyny vstřebávají do krevního řečiště a následně jsou odstraněny dýcháním. Nebo jsou jednoduše vylučovány konečníkem. Pokud je ale tento systém narušen, přebytečné množství plynů může být zachyceno ve formě bublinek, jež jsou zodpovědné za pocit plnosti a nafouklého břicha.

  Mladá žena, kterou trápí nadýmání během menstruace, sedí skrčená na zemi a levou rukou se drží za břicho.
  Mladá žena, kterou trápí nadýmání během menstruace, sedí skrčená na zemi a levou rukou se drží za břicho.

  Problémy s nadýmáním během menstruace uvádí mnoho žen. Hormonální nerovnováha může zpomalovat činnost zažívacího ústrojí a způsobovat tak nadýmání.

  Těhotná žena, kterou trápí nadýmání, sedí na pohovce a oči má zavřené. Její partner ji utěšuje a objímá ji.
  Těhotná žena, kterou trápí nadýmání, sedí na pohovce a oči má zavřené. Její partner ji utěšuje a objímá ji.

  Podobně jako během menstruace, se i v těhotenství může objevit problém s nadýmáním.

   

  Co pomáhá proti nadýmání a plynatosti při dietě?

  A je to tu zase: právě jste měli úžasně zdravý oběd, a přesto se začíná ozývat tlak v žaludku. Zde je několik tipů a způsobů, jak zmírnit symptomy nadýmání a plynatosti:

  Jemné masírování břicha krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit plyn, který je v něm zachycený.
   

  Pohybová aktivita, jako je například procházka kolem bytového bloku, může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu.

  Účinná látka Espumisanu, simetikon, je osvědčený a účinný prostředek proti nadýmání a plynatosti. Jedna dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je nadýmání a plynatost. Účinná látka, simetikon, mění povrchové napětí bublinek plynu zachycených v trávicím ústrojí a uvolňuje tak plyn, který může být následně vstřebán nebo vyloučen.

   

  Espumisan®– rychlá úleva od nadýmání!*

  Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný. Stresující práce a zároveň snaha skloubit koníčky, rodinný život a společenské aktivity může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše trávicí ústrojí nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, jež se mohou hromadit v trávicím ústrojí a způsobovat tak pocit plnosti a nafouknutí. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu i samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je nadýmání a plynatost.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v trávicím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.

  *Klinické studie byly provedeny s účinnou látkou simetikonu.

  Espumisan® Easy 125 mg granule

  Espumisan granule obsahující 125 mg simetikonu pro efektivní symptomatickou léčbu příznaků způsobených v důsledku nadměrného hromadění plynů v zažívacím traktu.

  Balení Espumisanu Easy 125 mg granule
  Balení Espumisanu Easy 125 mg granule

  Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

  Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg tobolky

  Espumisan® 40 mg měkké tobolky

  Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

  Na pozadí je spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu.

  Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze

  Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.

  Espumisan® televizní spot

  Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

  Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
  Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte návod k použití.
  Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.