Nadýmání a strava | Espumisan

Nadýmání a strava

Mladá žena s brýlemi a vysoko vyčesaným culíkem sedí před notebookem, přitom telefonuje a zároveň jí.
Mladá žena s brýlemi a vysoko vyčesaným culíkem sedí před notebookem, přitom telefonuje a zároveň jí.

 

Může strava způsobovat nadýmání?

Pokud trpíte nadýmáním, dobrou zprávou je, že v tom nejste sami. Nadýmání trápí muže i ženy. S nadýmáním a plynatostí se v životě setká téměř každý z nás. Náš organismus je úžasný systém, který dokáže přeměnit potravu na energii. Pokud však při tomto procesu v trávicím ústrojí vzniká příliš mnoho plynů, způsobuje to pocit plnosti a nafouklého břicha. Co je ale příčinou tohoto problému?

Existuje mnoho druhů potravin, které tvoří náš každodenní jídelníček. Může být ale právě stravování příčinou našich problémů s nadýmáním? V součastnosti máme k dispozici mnoho nových potravin a rovněž i jejich nabídka v supermarketech je neobvykle bohatá. Může to mít na nás nějaké negativní dopady? Jako je například nadýmání?

 

Jaký druh potravin a nápojů způsobuje nadýmání?

Snažíme se dělat pro svoje tělo to, co je správné, snažíme se jíst zdravě, nepřejídat se, vyvarovat se potravinám, které bychom jíst neměli. Někdy ale nevíme, jaké potraviny to jsou. Častým problémem jsou potravinové alergie, ať už se jedná o nesnášenlivost lepku, celiakii, laktózovou intoleranci – abychom si uvedli pár příkladů. Nejsou-li tyto problémy diagnostikovány, mohou vést k diskomfortu a nadýmání v dutině břišní nebo dokonce až k závažným zdravotním problémům. Důvodem je neschopnost organismu správně trávit určité typy potravin.

Někdy, když se ale snažíme vynechávat určité druhy potravin, může se naše strava stát nevyváženou. Častým problémem je příliš velké množství cukru ve stravě. S tím souvisí řada zdravotních problémů jako diabetes, které jsou časté a známé, a jejich diagnózu by měl stanovit praktický lékař. Navíc příliš velké množství cukru může také souviset s nadýmáním. Problémem může být i velké množství luštěnin nebo obecně příliš mnoho vlákniny ve stravě, jelikož z nestrávené potravy se tvoří plyny.

U některých lidí může být příčinou nadýmání pšenice, zejména pokud daný člověk trpí celiakií nebo nesnášenlivostí lepku. Celiakie postihuje až 1 % populace, a je tudíž častější, než bychom si mysleli! Rovněž i sycené nápoje, které obsahují bublinky oxidu uhličitého, mohou vést k hromadění plynu v našem systému. Tento plyn se pak dostává přímo do zažívacího traktu.

Cibule obsahuje fruktany, což je typ vlákniny, jež způsobuje nadýmání. Podobný účinek může mít i česnek. V každém případě lze nalézt alternativní potraviny, jimiž lze ve stravě nahradit pšenici, cibuli či sycené nápoje.

Ikona dortíku ilustrující velké množství cukru v jídle

Příliš mnoho cukru

Ikona hrášku jako příkladu zeleniny s nadměrným množstvím vlákniny

Luštěniny a nadměrné množství vlákniny

Ikona pšenice jako potraviny, která může u lidí s nesnášenlivostí lepku způsobovat plynatost a nadýmání.

Nesnášenlivost lepku

Ikona syceného nápoje jako potraviny, která může způsobovat plynatost a nadýmání.

Sycené nápoje

Ikona cibule a česneku jako potravin, které mohou způsobovat plynatost a nadýmání.

Cibule a česnek

 

Proč mám potíže s nadýmáním na dovolené?

Ochutnávání nových jídel, s nimiž se náš žaludek dosud nesetkal, ať už doma nebo na dovolené v cizích zemích, rovněž může vést k podráždění žaludku. Stejně jako by nové palivo znamenalo problém pro automobil, také náš organismus zvyklý na dosavadní stravu je citlivý na jakékoliv změny, které v ní provedeme.

 

Další příčiny nadýmání

Porozumět mechanismům nadýmání a plynatosti je komplikovaný úkol. U zdravého člověka může trávicí trakt trvale obsahovat 150–200 ml plynu. Tento objem stoupá například v důsledku polykání vzduchu nebo při konzumaci sycených nápojů. Za normálních okolností se tyto plyny vstřebávají do krevního řečiště a následně jsou odstraněny dýcháním. Nebo jsou jednoduše vylučovány konečníkem. Pokud je ale tento systém narušen, přebytečné množství plynů může být zachyceno ve formě bublinek, jež jsou zodpovědné za pocit plnosti a nafouklého břicha.

  Mladá žena, kterou trápí nadýmání během menstruace, sedí skrčená na zemi a levou rukou se drží za břicho.
  Mladá žena, kterou trápí nadýmání během menstruace, sedí skrčená na zemi a levou rukou se drží za břicho.

  Problémy s nadýmáním během menstruace uvádí mnoho žen. Hormonální nerovnováha může zpomalovat činnost zažívacího ústrojí a způsobovat tak nadýmání.

  Těhotná žena, kterou trápí nadýmání, sedí na pohovce a oči má zavřené. Její partner ji utěšuje a objímá ji.
  Těhotná žena, kterou trápí nadýmání, sedí na pohovce a oči má zavřené. Její partner ji utěšuje a objímá ji.

  Podobně jako během menstruace, se i v těhotenství může objevit problém s nadýmáním.

  Mladá žena se světlými vlasy svázanými do copu sedí u pracovního stolu a píše si na lísteček poznámku.
  Mladá žena se světlými vlasy svázanými do copu sedí u pracovního stolu a píše si na lísteček poznámku.

  Jedním z nejčastějších důvodů nadýmání je stresující životní styl. Možná se stravujete zdravě, ovšem rychlé stravování a snaha vměstnat příliš mnoho činností do jediného dne mají na zažívání vliv.

   

  Jak lze zabránit nadýmání způsobenému stravou?

  Hýbejte se: Na základě studií bylo prokázáno, že pohybová aktivita napomáhá trávení a podporuje posun zachyceného plynu. Tato rada může být dobrá pro člověka, který celé dlouhé hodiny sedí za stolem nebo který jinak vede životní styl s minimální nebo nulovou pohybovou aktivitou.

  Poraďte se: Rohovor s odborníkem na výživu může pomoci nalézt vyváženost mezi jednotlivými druhy potravin, která je pro vás správná. Postupnout změnou stravy a úpravou množství některých složek potravy lze předejít náhlému šoku, který by pro vaše trávicí ústrojí představovala náhlá změna.

  Berte to vážně: Pokud víte, co vám způsobuje nadýmání, spočívá první krok v odstranění vyvolávajících příčin z vašeho běžného života. I přestože je milujete. To znamená, že je vhodné se nechat vyšetřit na potravinové intolerance, vyhýbat se potravinám, které pro vás nejsou vhodné, nebo je-li důvodem potíží stres: je vhodné se snažit nalézt rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

  Ať už v závislosti na vašem životním stylu nebo pracovním rozvrhu se to nejspíše snadněji řekne, než udělá. Pokud například musíte hodně cestovat, nemusí být vždy k dispozici možnost se zdravě najíst. Případně máte velmi stresující práci, kterou ale milujete. Možná potřebujete vyřadit určité druhy potravin, na které je váš zažívací systém citlivý. Odstranění všech příčin nemusí být vždy možné, když ale budete vědět, co je příčinou vašeho problému, pomůže vám to zmírnit nadýmání, stejně tak vám mohou pomocí i některé volně prodejné léky.

  Žena a muž klečí na jednom koleni u obrubníku, zavazují si boty na běhání a přitom se na sebe dívají.
  Žena a muž klečí na jednom koleni u obrubníku, zavazují si boty na běhání a přitom se na sebe dívají.

   

  Jak dosáhnout úlevy od nadýmání způsobeného stravou?

  A je to tu zase: právě jste měli bohatý oběd a znovu je tu pocit plného břicha. Zde je několik tipů a způsobů, jak zmírnit symptomy nadýmání a plynatosti:

  Účinná látka Espumisanu, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jedna dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je nadýmání a plynatost. Účinná látka, simetikon, mění povrchové napětí bublinek plynu zachycených v trávicím ústrojí a uvolňuje tak plyn, který může být následně vstřebán nebo vyloučen.

  Pohybová aktivita, jako je například procházka kolem bytového bloku, může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu.

  Jemné masírování břicha krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit plyn, který je v něm zachycený.

   

  Espumisan® – rychlá úleva od nadýmání!*

  Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný. Stresující práce a zároveň snaha skloubit koníčky, rodinný život a společenské aktivity může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše zažívací ústrojí nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, jež se mohou hromadit v trávicím ústrojí a způsobovat tak pocit plnosti a nafouknutí. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu i samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je plynatost a nafouklé břicho.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v zažívacím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.

   

  *Klinické studie byly provedeny s účinnou látkou simetikonu.

  Espumisan® Easy 125 mg granule

  Espumisan granule obsahující 125 mg simetikonu pro efektivní symptomatickou léčbu příznaků způsobených v důsledku nadměrného hromadění plynů v zažívacím traktu.

  Balení Espumisanu Easy
  Balení Espumisanu Easy

  Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

  Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg tobolky

  Espumisan® 40 mg měkké tobolky

  Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

  Na pozadí je spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu.

  Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze

  Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.

  Espumisan® televizní spot

  Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

  Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
  Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte návod k použití.
  Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.