Nadýmání a menopauza | Espumisan

Nadýmání a menopauza

Relaxující žena středního věku, která sedí na pohovce v útulném obývacím pokoji a telefonuje.
Relaxující žena středního věku, která sedí na pohovce v útulném obývacím pokoji a telefonuje.

 

Nadýmání a menopauza

Pokud trpíte nadýmáním, dobrou zprávou je, že v tom nejste sami. Nadýmání trápí muže i ženy. S nadýmáním a plynatostí se v životě setká téměř každý z nás. Existuje celá řada obtíží, které postihují žaludek a trávení jako takové, a mnohé z nich jsou častější, než si možná myslíte. Dyskomfort a žaludeční potíže mohou být důsledkem stravy, životního stylu, ale i hormonálních změn.

 

Co je nadýmání v menopauze a kdy k němu dochází?

Nadýmání je způsobeno přítomností nadměrného množství vzduchu, který je zachycen v trávicím traktu, a obvykle se projevuje jako pocit plnosti nebo pocit nafouklého břicha. Nadýmání v menopauze je spojené s hormonálními změnami v ženském organismu v období menopauzy nebo již i čtyři roky před jejím nástupem. Typickými příznaky nadýmání může být:

Ikona s lékovkou

Bolest břicha

Ikona s unikajícím plynem

Kontrolovaný nebo nekontrolovaný únik plynu (plynatost)

Ikona člověka, který říhá.

Časté říhání

Ikona s testovací zkumavkou s bublajícím plynem, která ilustruje kručení nebo bublání v břiše.

Kručení nebo bublání v břiše

Ikona balónku, která ukazuje, jak se může v břiše vytvořit tlak a způsobovat křeče.

Tlak a křeče způsobené nadměrným množstvím plynu v břiše

 

Proč způsobuje menopauza nadýmání?

Zvýšená hladina estrogenu podporuje zadržování vody v organismu, což může vést k nadýmání. Další vedlejší účinky menopauzy, jako jsou změny ve stravování, chuť k jídlu nebo zpomalené trávení, mohou vést k tomu, že se v nestrávené potravě v trávicím traktu hromadí plyny, což vede k pocitu napětí nebo k břišnímu dyskomfortu. K potížím mohou přispívat ale i jiné faktory, jako je stres spojený s menopauzou nebo další zdravotní problémy, které se v této fázi života vyskytují.

 

Jak získat úlevu od nadýmání v menopauze

Pro úlevu od nadýmání v menopauze můžete zkusit pít velké množství vody a najít si přiměřenou míru pohybové aktivity. To pomůže nejen zažívání, ale navíc se jedná o vhodné doporučení z hlediska celkového zdraví. Intenzivní cvičení a pití velkého množství vody během dne pomáhá zmírnit nadýmání.

Dále je vhodné vyvarovat se konzumaci určitých skupin potravin, jako je nadměrné množství soli, které vede k zadržování vody a otokům. Pro podporu správného fugování trávicího ústrojí je vhodné jíst i více produktů s obsahem probiotik, jako jsou jogurty nebo kysané zelí.

Přestaňte kouřit.

Časté žvýkání žvýkačky může vést k hromadění vzduchu v trávicím systému, a je proto vhodné se mu vyvarovat. To samé platí i pro některé nadýmavé potraviny, jako jsou například některé druhy fazolí nebo mastná a smažená jídla, které je třeba eliminovat.

Své trávení můžeme dále podpořit i tím, že budeme jíst menší porce a potravu řádně rozžvýkáme. To znamená, že nebudeme jíst ve shonu a za pochodu.

Pití sycených nápojů vede k přísunu většího množství vzduchu, což může vést k dalšímu hromadění plynů v žaludku.

 

Kdy je potřeba navštívit lékaře?

Za normálních okolností nepředstavuje nadýmání z hlediska normálního kolísání stavu organismu nic mimořádného. Pokud ovšem samo nevymizí nebo trvá delší dobu, může nadýmání poukazovat i na jiné zdravotní problémy, které si vyžadují pomoc lékaře.

 

Jiné příčiny nadýmání

Tvorba plynů a jejich odchod jsou zcela normální. Ovšem jejich objem a četnost se mezi jednotlivci značně liší. Příčinou nadměrného nadýmání a plynatosti mohou být nejrůznější faktory.

  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.
  Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.

  Potravinové alergie a nesnášenlivost určitých potravin mohou být příčinou nadýmání v důsledku neschopnosti organismu strávit některou složku potraviny.

  Člověk stojí v kuchyni a zdobí dort drobným ovocem. Na pracovní desce je několik dortíků.
  Člověk stojí v kuchyni a zdobí dort drobným ovocem. Na pracovní desce je několik dortíků.

  Příliš mnoho cukru, luštěnin, případně nadměrné množství vlákniny ve stravě může být problematické, jelikož z nestrávené potravy mohou vznikat plyny. Častou příčinou podrážděného zažívání je také ochutnávání nových jídel během cestování do ciziny.

  Mladá žena se světlými vlasy svázanými do copu sedí u pracovního stolu a píše si na lísteček poznámku.
  Mladá žena se světlými vlasy svázanými do copu sedí u pracovního stolu a píše si na lísteček poznámku.

  Příčinou špatného zažívání může být i samotný stres. Stresující práce nebo rodinná situace mohou vést k tomu, že jíme ve shonu a příliš rychle. Spolykaný vzduch při rychlém stravování je častou příčinou nadýmání a plynatosti.

  Mladá matka k sobě tiskne plačící miminko trpící dětskou kolikou ve snaze jej utišit.
  Mladá matka k sobě tiskne plačící miminko trpící dětskou kolikou ve snaze jej utišit.

  U malých dětí se velmi často stává, že při kojení spolykají nadměrné množství vzduchu. Trpí proto často nadýmáním, které může vést k dětské kolice.

  Mladá žena, kterou trápí nadýmání během menstruace, sedí skrčená na zemi a levou rukou se drží za břicho.
  Mladá žena, kterou trápí nadýmání během menstruace, sedí skrčená na zemi a levou rukou se drží za břicho.

  Problémy s nadýmáním během menstruace uvádí mnoho žen. Hormonální nerovnováha může zpomalovat činnost zažívacího ústrojí a způsobovat tak nadýmání.

  Těhotná žena, kterou trápí nadýmání, sedí na pohovce a oči má zavřené. Její partner ji utěšuje a objímá ji.
  Těhotná žena, kterou trápí nadýmání, sedí na pohovce a oči má zavřené. Její partner ji utěšuje a objímá ji.

  Podobně jako během menstruace, se i v těhotenství může objevit problém s nadýmáním.

   

  Co pomáhá proti nadýmání a plynatosti?

  A je to tu zase: právě jste měli bohatý oběd a znovu se začíná ozývat známá bolest břicha. Zde je několik tipů a způsobů, jak zmírnit nadýmání a plynatost:

  Jemné masírování břicha krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit plyn, který je v něm zachycený.

  Pohybová aktivita, jako je například procházka kolem bytového bloku, může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu. Pravidelné cvičení se také osvědčilo jako prostředek, který pomáhá proti nadýmání a bolesti při menstruaci.

  Účinná látka Espumisanu, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jedna dávka simetikonu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynu, jako je plynatost nebo oteklé a bolestivé břicho. Účinná látka, simetikon, mění povrchové napětí bublinek plynu zachycených v trávicím ústrojí a uvolňuje tak plyn, který může být následně vstřebán nebo vyloučen.

   

  Espumisan® – rychlá úleva od nadýmání!

  Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný. Stresující práce a zároveň snaha skloubit koníčky, rodinný život a společenské aktivity může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše zažívací ústrojí nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, jež se mohou hromadit v trávicím ústrojí a způsobovat tak pocit plnosti a nafouknutí. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu i samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je nadýmání a plynatost.

  Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v zažívacím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.

   

  *Klinické studie byly provedeny s účinnou látkou simetikonu.

  Espumisan® Easy 125 mg granule

  Espumisan granule obsahující 125 mg simetikonu pro efektivní symptomatickou léčbu příznaků způsobených v důsledku nadměrného hromadění plynů v zažívacím traktu.

  Balení Espumisanu Easy 125 mg granule
  Balení Espumisanu Easy 125 mg granule

  Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

  Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg tobolky

  Espumisan® 40 mg měkké tobolky

  Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

  Na pozadí je spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu.

  Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze

  Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.

  Espumisan® televizní spot

  Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

  Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
  Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
  Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

  Pečlivě si pročtěte návod k použití.
  Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.