Běžné a nebezpečné jedy v domácnosti
Domov považujeme za bezpečné místo, za místo, kde je nám dobře. V našich domovech ale na malé děti často číhá řada nebezpečí. Ať už se jedná o ostré nebo špičaté povrchy či škodlivé látky. I když se takové nebezpečí může nacházet zdánlivě na zcela bezpečném místě a mimo dosah dětí, vždy existuje možnost, že zvídavé dítě získá přístup k lékům v lékárničce nebo k čisticím prostředkům pro domácnost, jako jsou mýdla a saponáty.
Naštěstí otrava způsobená pěnivými detergenty je velmi vzácná. Pokud k ní však dojde, je potřeba, aby rodiče reagovali co nejrychleji. Požité detergenty mohou zvyšovat míru absorpce toxických látek a zvracení může zhoršovat pěnění. Dětem pak hrozí to, že by mohly pěnu vdechnout a udusit se. Tomu lze však zabránit podáním antidota, tj. protipěnivým roztokem, jako je Espumisan.
Jak mohu u svých dětí zabránit otravě?
Existuje několik jednoduchých opatření, která je možné použít a která by měla být použita: pro každou domácnost s dětmi je zásadní, aby byla lékárnička opatřena zámkem. Dále lze doporučit přemístění nebezpečných čisticích prostředků ze snadno dostupného místa, jako je například místo pod dřezem, do vyšších poloh kuchyňské linky mimo dosah dětí.
Tato opatření platí pro prostředky nacházející se v domácnosti, ale i mimo ni, jako je garáž nebo zahradní domek. Ikdyž se někdy může zdát vhodné některé prostředky přelévat do plastových lahví, jsou lidé, kteří uchovávají nebezpečné látky, jako jsou ředidla, bělicí přípravky a další v lahvích od nápojů. Tyto látky vždy uchovávejte v jejich původních obalech, protože zvídavé děti by si je mohly splést s původním nápojem. Nebezpečné látky také neodhazujte do běžného odpadkového koše nebo popelnice, ke kterým má vaše dítě snadný přístup. Rovněž se vyvarujte pěstování jedovatých rostlin, případně je uchovávejte tak, aby na mě malé ručky nemohly dosáhnout.
První pomoc při otravě dítěte
Pokud dojde na nejhorší a dítě něco požije, vždy kontaktujte lékaře nebo speciální telefonní linku pro otravy a vyžádejte si okamžitou pomoc.
Naučte se rozpoznat varovné signály, že něco není v pořádku. Vždy zavolejte lékaři nebo na linku pomoci, pokud se u vašeho dítěte vyskytne následující:
Potíže s mluvením nebo dýcháním
Bezvědomí
Zvracení
Pálení v ústech
Bolest břicha
Chemické popáleniny kůže
Pokud se jedovatá látka vyznačuje rychlým účinkem, je důležité ihned poskytnout první pomoc. V takovém případě je efektivní pracovat ve dvojici: jeden člověk komunikuje s toxikologickým informačním střediskem a druhý se řídí příslušnými pokyny.
Espumisan® proti účinkům méně nebezpečných látek
Je samozřejmé, že pokud dítě pozře nebezpečnou látku, je vždy nutná odborná pomoc od lékaře nebo toxikologického informačního střediska.
Někdy však po požití malého množství saponátu nebo pracího prostředku mohou mít děti jen mírnou reakci. Dítě může pociťovat nevolnost a mohou se u něj objevit mýdlové bublinky. Je vědecky prokázáno, že účinná látka Espumisanu, simetikon, která se obvykle používá k léčbě nadýmání a plynatosti, může v takových situacích pomoci dvěma mechanismy. Espumisan s účinnou látkou simetikon pomáhá odvádět tekutinu, navíc částice této protipěnivé látky snižují povrchové napětí mýdlových bublinek, a způsobí tak jejich rozpad, což přinese dětskému žaludku úlevu a rychlejší zotavení.
Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby
Espumisan®
40 mg měkké tobolky
Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.
Espumisan®
Easy 125 mg granule
Inovativní forma granulí pro snadné a diskrétní řešení plynatosti na cestách bez nutnosti zapíjení vodou.